CO WARTO WIEDZIEĆ PRZY WYBORZE PODPÓR SZALUNKOWYCH?
Podpory szalunkowe, zwane także stemplami budowlanymi, są elementami systemów szalunków stropowych. Ich zadaniem jest podtrzymanie instalacji do czasu zastygnięcia betonu oraz osiągnięcia przez niego odpowiednich właściwości. Istnieje wiele rodzajów podpór szalunkowych, które różnią się między sobą licznymi parametrami. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
RODZAJE PODPÓR SZALUNKOWYCH
Podpory szalunkowe różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, obciążeniem i trwałością eksploatacyjną. Obecnie najczęściej stosowane są podpory stalowe, które mogą być malowane, galwanizowane i ocynkowane. Klasyfikuje się je według nośności (od 500 do 3000 kg) oraz wysokości roboczej (w zakresie rozpiętości od 2 do 6 metrów). Ponadto spotykane są podpory aluminiowe, które są lżejsze niż podpory stalowe, ale mają niższą trwałość eksploatacyjną, oraz podpory drewniane, które dawniej były w powszechnym użyciu, ale dziś są stosowane coraz rzadziej.
NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY PODPÓR SZALUNKOWYCH
Przy wyborze podpór szalunkowych warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy obliczyć, jakie obciążenie na m2 będą musiały one utrzymać. Trzeba pamiętać, że podpory szalunkowe muszą utrzymać nie tylko same płyty szalunkowe, ale również przeciążenia związane z wykonaniem, między innymi masę pracowników i szalunku. Po drugie, należy zwrócić uwagę na nośność podpór. Zależy ona od średnicy korpusu i grubości rury, a także geometrii podpory i jej skłonności do wyboczeń. Wszystkie podpory mają minimalną nośność dla każdej wolnej wysokości, która określona jest przez producenta. Znajomość wolnej wysokości podpory jest bardzo istotna dla uzyskania nośności zgodnej z danymi producenta. Im więcej miejsca w pionie, tym nośność podpory jest niższa.
Po ustaleniu powyższych parametrów można przejść do obliczenia minimalnej liczby podpór koniecznych do umieszczenia pod płytami, a następnie ich zakupu lub wynajmu. W naszej ofercie znajdą Państwo podpory szalunkowe ocynkowane, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyróżniają się one wyższą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne od standardowych podpór stalowych. Zapraszamy do kontaktu celem ustalenia szczegółów zamówienia.